Bibaleze.si

Zakaj otroka ne smemo fizično kaznovati?

V.H.

Družina in odnosi

3
31. 07. 2020 12.54

Vzgojne metode so se skozi čas spreminjale in tista vzgojna klofuta že dolgo ni več na seznamu sprejemljivih metod, saj so posledice, ki jih z nasiljem lahko povzročimo otroku, preprosto prehude.

nasilje

Uporaba nasilja za kaznovanje ali discipliniranje otroka na njem ne pusti samo telesnih poškodb, ampak jim z nasiljem sporočamo, da je reševanje konfliktov na tak način popolnoma sprejemljivo. Klofutanje, pretepanje, udarci, metanje predmetov v otroka, tresenje otroka in podobno, vse to so nesprejemljive fizične oblike nasilja nad otrokom. 

Otroci, ki so žrtve nasilnih vzgojnih metod, so pogosto prestrašeni, jezni, imajo težave s čustvovanjem, v šoli in v odnosih na sploh. Otroci se od svojih staršev učijo, kako ravnati v določenih situacijah, zato je pomembno, da jih naučimo pravilno predelovati negativna čustva, saj jim bomo le tako omogočili tudi zdrav razvoj. S Tjašo Hrovat, svetovalko na društvu za nenasilno komunikacijo, smo spregovorili o tem, zakaj je pomembno ozaveščati starše, da se ne poslužujejo nasilja kot vzgojne metode. 

Zakaj nasilje nad otrokom ni primerna vzgojna metoda? 

Bistvo vzgoje ni ukrotiti otroka ali si ga podrediti, temveč ga spodbujati, podpirati, voditi ter mu postavljati meje, znotraj katerih se lahko varno razvija. Postavljanje meja pomeni, da otroku na spoštljiv način posredujemo pravila vedenja ter skrbimo, da jih upošteva. Meje otroka ne omejujejo, temveč mu dajejo prostor, znotraj katerega lahko varno in svobodno raziskuje svet.

Če kot vzgojno metodo uporabimo nasilje, je to problematično zaradi več razlogov:

Če otroke kaznujemo z nasiljem, po drugi strani pa (zakonsko) prepovedujemo nasilje nad odraslimi osebami in nad živalmi, sporočamo, da so otroci manj vredna ali celo nevredna bitja. 

Otrok se uči s posnemanjem, z zgledom – otrok dobi sporočilo, da lahko s tepežem rešuje težave.

Ko pride otrok v uporniško fazo, bo namenoma izzival neugodje, nasilje.

Otrok ponotranji tista starševska sporočila, ki jih razume, ne tista, ki jih sprejme zato, ker se boji nasilne kazni.

Otroka z nasiljem razvrednotimo in mu vzamemo občutek varnosti.

Otrok bo imel lahko daljnosežne ali kratkoročne posledice zaradi doživetega nasilja. 

Nasilje ni vzgoja, temveč kaznivo dejanje.

Namen kaznovanja z nasiljem je namerno izzvati bolečino.
Namen kaznovanja z nasiljem je namerno izzvati bolečino. FOTO: Dreamstime

Nenazadnje, namen kaznovanja z nasiljem je namerno izzvati bolečino. Menimo, da dandanes ne bi smelo biti dvoma, da je zavestno in namerno povzročanje bolečine drugemu človeku etično nesprejemljivo.

Poleg omenjenih posledic so specifične posledice fizičnega nasilja tudi praske, podplutbe, odrgnine, krvavitve, zlomi kosti, poškodbe možganov, invalidnost in celo smrt.

Bistvo vzgoje ni ukrotiti otroka ali si ga podrediti, temveč ga spodbujati, podpirati, voditi ter mu postavljati meje, znotraj katerih se lahko varno razvija. Postavljanje mej pomeni, da otroku na spoštljiv način po (1)
Bistvo vzgoje ni ukrotiti otroka ali si ga podrediti, temveč ga spodbujati, podpirati, voditi ter mu postavljati meje, znotraj katerih se lahko varno razvija. Postavljanje mej pomeni, da otroku na spoštljiv način po (1)FOTO: osebni arhiv
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 712