Bibaleze.si

Razumevanje sistemskih vlog v družini: mirovnik, družinski klovn, zlati otrok ...

A.K
Družina in odnosi 0
24. 07. 2025 03.13

Otroštvo ni čas brezskrbnosti, igrivosti in varnosti za vse otroke. V številnih družinah otroci prevzamejo določene vloge, ki niso odsev njihovega značaja, temveč odziv na neravnovesje v družinskem sistemu. Da bi ohranili čustveno stabilnost, zmanjšali napetosti ali celo preprečili razhod staršev, se nekateri otroci prilagodijo tako, da nezavedno prevzamejo vlogo v družinski dinamiki. Tako lahko postanejo črna ovca, zlati otrok, mirovnik, klovn in podobno.

živahen malček

Kaj so sistemske vloge v družini in zakaj se oblikujejo

Sistemske vloge v družini so nezavedne funkcije, ki jih otroci prevzamejo z namenom, da bi ohranili občutek ravnovesja, varnosti in povezanosti znotraj družinskega sistema. Gre za vloge, ki jih otroku nihče neposredno ne dodeli, temveč nastajajo spontano kot odziv na napetosti, čustvene potrebe, travmatične dogodke ali ponavljajoče se nefunkcionalne vzorce v družinskih odnosih.

Otrok je po naravi izjemno občutljiv za razpoloženja, tiha sporočila in čustvene podtone v družini. Če začuti, da z določenim vedenjem lahko zmanjša napetost, pomiri starša ali celo ohrani odnos med njima, bo nezavedno izbral to vedenje – tudi če to pomeni, da se odpove svoji avtentičnosti. S tem sicer ohrani povezanost, a pogosto na račun lastnih razvojnih potreb. Takšne vloge, kot so na primer zlati otrok, črna ovca, mirovnik ali klovn, omogočajo, da družina navzven deluje urejeno, a hkrati lahko zavrejo otrokov stik s samim seboj in vplivajo na njegovo delovanje tudi v odraslosti.

Zlati otrok je tisti, ki ne povzroča težav, saj je vesten, uspešen, odgovoren in prilagodljiv.
Zlati otrok je tisti, ki ne povzroča težav, saj je vesten, uspešen, odgovoren in prilagodljiv. FOTO: Adobe Stock

Vloga ni odraz otrokove osebnosti, temveč odraz potreb sistema, ki mu otrok skuša ustreči.

Najpogostejše sistemske vloge otrok

1. Zlati otrok

Zlati otrok je tisti, ki ne povzroča težav, saj je vesten, uspešen, odgovoren in prilagodljiv. Pogosto je vir ponosa za starše in okolico. Ta vloga se pogosto oblikuje v družinah, kjer so starši čustveno nedostopni, preobremenjeni ali zaznamovani s svojimi nerešenimi travmami. Otrok skuša s svojimi dosežki, vzornim vedenjem in pridnostjo pridobiti občutek vrednosti, ljubljenosti in varnosti. Čeprav navzven deluje samozavestno in uspešno, se v odraslosti pogosto spopada z občutki notranje praznine, perfekcionizmom in dvomi v sebe. Pod masko popolnosti se pogosto skriva otrok, ki je globoko hrepenel po tem, da bi bil sprejet takšen, kot je, tudi v svoji nepopolnosti.

2. Črna ovca

Črna ovca je otrok, ki nezavedno nosi ali usmerja pozornost na družinsko nefunkcionalnost. Pogosto je označen kot problematičen, saj izraža upor, jezo ali problematično vedenje. A prav ta otrok pogosto postane glasnik tistega, kar je v družini potlačeno ali neizrečeno. S svojim vedenjem nezavedno razkriva notranje napetosti sistema, ki jih drugi člani morda ne zmorejo ali nočejo nasloviti. Vloga črne ovce se pogosto oblikuje v družinah, kjer vladajo prikrite napetosti, togost ali zanikanje težav. V odraslosti se lahko sooča z občutki krivde, zavrženosti in tesnobe ter z vzorci, kot so pretirano uporništvo ali umik iz odnosov.

3. Mirovnik

Mirovnik je otrok, ki intuitivno prevzame vlogo tistega, ki blaži napetosti in vzpostavlja čustveno ravnovesje. Je izjemno empatičen, dober poslušalec in vpet v odnose med družinskimi člani kot nekakšen posrednik. Svojo vlogo oblikuje v družinah, kjer so prisotni pogosti konflikti, napetosti ali čustvena nestabilnost. V želji, da bi ohranil mir, pogosto potlači svoje potrebe, čustva in želje. V odraslosti lahko postane pretirano prilagodljiv, težko postavlja meje in ima izrazito razvito občutljivost za druge, a pogosto na račun lastnega notranjega miru in čustvene avtonomije.

Klovn je otrok, ki v družino prinaša humor, igrivost in navidezno lahkotnost.
Klovn je otrok, ki v družino prinaša humor, igrivost in navidezno lahkotnost. FOTO: Adobe Stock

4. Klovn / družinski zabavljač

Klovn je otrok, ki v družino prinaša humor, igrivost in navidezno lahkotnost. S svojo karizmo, domislicami ali duhovitostjo preusmerja pozornost od napetosti in bolečine. Ta vloga se pogosto oblikuje v družinskih sistemih, kjer so prisotni globoki stresi, kot so izgube, bolezni, odvisnosti ali čustvena odtujenost. Otrok z uporabo smeha uravnava razpoloženje drugih in hkrati zakriva lastno stisko. A pod površino zabavljača pogosto živi otrok, ki je zelo zgodaj razumel, da je smeh eden redkih načinov, kako zadržati pozornost, zmanjšati napetost in preživeti.

Kaj lahko kot starši naredimo?

Najpomembnejši korak je, da ozavestimo, kako družinska dinamika vpliva na vsakega posameznega otroka. Opazujmo, ali eden od otrok morda prevzema vlogo pridnega, medtem ko drugi nase opozarja s težavnim vedenjem. Bodimo pozorni na to, kako vsak otrok skuša z lastnimi odzivi uravnavati razpoloženje in napetosti v družini.

Otrokom pomagamo tako, da ustvarjamo varen prostor, kjer imajo dovoljenje, da čutijo in izražajo vse svoje plati – ne samo tistih, ki so nam kot staršem lažje in prijetnejše. Jeza, žalost, razočaranje ali strah so osnovna čustva, ki potrebujejo razumevanje, ne pa zanikanja, kritike ali sramotenja. Pomembno je, da se vsi otroci počutijo videne in slišane v svoji edinstvenosti.

Prizadevajmo si za uravnoteženo vključevanje vseh otrok v družinsko dinamiko in se izogibajmo nehotenemu ustvarjanju primerjav ali polarizacij (npr. vedno mi pomagaš samo ti ali on je pa len), saj takšni stavki pogosto utrjujejo nezdrave vloge.

Če zaznamo, da se določeni vzorci ponavljajo in otroku ne omogočajo svobodnega, avtentičnega izraza, je iskren korak v pravo smer tudi iskanje strokovne podpore. Družinska terapija ali svetovanje nam lahko pomagata ustvariti okolje, v katerem otrok odrašča kot celovito bitje - brez bremena vlog, ki jih morda nosi zaradi neravnovesja v družinskem sistemu.

Viri: Child Mind Institute / Psychology Today

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1071