Biti starš je težka naloga, samohranilec še težja, zato je pred vami nekaj nasvetov, s pomočjo katerih se boste morda lažje prebili skozi težka obdobja odraščanja vašega otroka.
Sprejmite pomoč bližnjih in prijateljev
Včasih to, da ostanete sami z otrokom, daje lažen občutek večnega dokazovanja. Dokazovanja, da zmorete vse sami, da lahko opravljate delo, skrbite za gospodinjstvo in vzgajate otroka z levo roko. Ne želite si, da bi vas ljudje zaradi česar koli pomilovali, in posledično odklanjate ponujeno pomoč. Vendar to ni prav. Sprejmite ponujeno pomoč. Tudi družine z obema staršema se tu in tam razveselijo varstva, skuhanega kosila ali pomoči pri drugih opravkih, zakaj se ne bi tudi vi malce razbremenili? Če imate ob sebi ljudi, ki vam želijo pomagati in so tu za vas, to sprejmite z obema rokama, brez kakršne koli slabe vesti ali neprijetnega občutka. Ljudje smo socialna bitja in že od nekdaj radi sodelujemo in živimo v skupnostih.
Bodite dosledni pri pravilih in discipliniranju
Ne dovolite si, da bi vas otrok čustveno izsiljeval ali vzbujal slabo vest zaradi razmer, v kateri ste se znašli. Postavite pravila in bodite dosledni pri njihovem izvajanju. Če rečete ne, naj bo ne, brez pregovarjanj in popuščanja. Če niste dosledni, tega ne morete pričakovati od otroka. Bodite trdni in odločni, le tako vas bodo otroci ubogali in bodo tudi v najstniških letih ostali na pravi poti ter bodo v vas videli pravega zaupnika.
Otroka naučite samostojnosti
Neodvisnost je želja vsakega otroka, predvsem pa najstnika. Starši pa se prav tu velikokrat znajdejo v dilemi, kaj narediti. Pomembno je, da otroka skozi delo, izkušnje in življenje naučite odgovornosti. Začnite pri majhnih stvareh, kot so hišna opravila – otrok ali najstnik naj sam poskrbi za svoje stvari, naj pospravi za seboj, starejši najstnik pa lahko med počitnicami sam zasluži denar za vikend na morju s prijatelji. Delo v družini je treba razporediti glede na zmožnost posameznika.
Živite po svojih zmožnostih
Čeprav bi otroku radi nudili vse in še več, kot vsak starš na tem svetu, se držite načela, da zapravite toliko, kot si lahko privoščite. Otroka učite skromnosti in tega, da bo cenil vaš trud, da bo cenil denar in tudi vas. Namesto dragih oblačil in igrač otroku raje omogočite pozitivne izkušnje – skupne hobije, večere ob družabnih igrah, karaoke večer, ples ob polni luni, kino pod zvezdami, ustvarjanje najljubše sladice, branje pravljic za lahko noč, sprehode po mestu, pohode v naravi in nešteto drugih reči in možnosti je, zaradi katerih se bo vajina vez krepila, hkrati pa boste poskrbeli, da bo vaš otrok ljubljen in srečen. Sreče namreč ne najdemo v materializmu. V drobnih pozornostih, prijetnih odnosih in lepih izkušnjah pa prav gotovo.
Ne pozabite nase in svoje potrebe
Čeprav ste starš, ste človek, ki potrebuje tudi odraslo družbo, pogovor in druženje. Ravno tako potrebujete čas zase, ki je lahko namenjen temu, da sedite na klopi v parku v tišini ali pa sprehodu v dvoje čez hrib. Vsakdo ima kakšno malenkost v življenju, ki ga razveseljuje, hobi, ki ga polni z energijo. In čeprav si je težko odtrgati del časa zase, še posebej ker ste sami za vse, ne smete pozabiti na to, kajti na ta način boste ohranili sami sebe. Tudi vaši otroci bodo postali neodvisni in samostojni ter bodo odkorakali v svet. Poskrbite, da boste po tem še imeli razloge za veselje, življenje in radost. Oklepajte se reči, ki vas veselijo, učite se, nadgrajujte, vlagajte vase in negujte svoj videz, zdravje in počutje. Ko boste vi dobro, bodo dobro tudi vaši otroci.