Kadar gre za tihi refluks, ga je težje prepoznati, pa vendar obstajajo določeni simptomi, ki kažejo nanj. Običajno se pojavi med šestim tednom in petimi meseci starosti, dojenček pa v primeru težav s tihim refluksom pogosto joka, predvidoma po hranjenju. Ko spije mleko, postane razdražljiv, nemiren in jokav. Posledično se lahko pojavijo tudi nelagodje, kašelj ali vneto grlo, kiselkast zadah in pogosto kolcanje, pride lahko tudi do izgube telesne teže. Če boste opazili, da dojenček nekaj časa po hranjenju oz. dojenju požira, gre lahko za tihi refluks, pri katerem otrok mleko, ki se vrača iz želodca nazaj v usta, pogoltne, preden ga izpljune.

Težava s tihim refluksom ali gastroezofagealnim refluksom (GER) je precej podobna navadni gastroezofagealni refluksni bolezni (GERB). Kislinski refluks nastane, ko se hrana in kislina v želodcu vračata nazaj po požiralniku, ki je povezan z usti, in včasih celo prideta skoznje. Edina razlika med navadnim in tihim refluksom je v tem, da dojenček pri slednjem mleka ne izbruha, temveč ga pogoltne nazaj.
To stanje je lahko stresno tako za starše kot za dojenčka. Ta se počuti nelagodno in med hranjenjem ne uživa, starši pa težko odkrijejo, zakaj je njihov otrok nesrečen, izčrpan in razdražljiv.
Da bi preprečili tihi refluks:
– dojenčka hranite v čim bolj pokončnem položaju in vmes delajte premore, med katerimi lahko podre kupček;
– dojenčkovo vzglavje oz. vzmetnico privzdignite pod kotom 30 stopinj;
– dojenčka pogosto nosite v ustrezni nosilki in v pokončnem položaju;
– s pediatrom se posvetujte glede primernega časa za uvajanje goste hrane;
– ne prekinjajte dojenja, saj je materino mleko najboljša hrana za dojenčka.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV