Skrbi, s katerimi se srečujejo starši novorojenčkov

DOJENČEK

0
14.05.2020, 10:00

Drobna in nemočna bitja mamicam nemalokrat povzročajo veliko skrbi. Predvsem tistim, ki se z novorojenčki srečajo prvič. V prvih mesecih življenja je teh malih skrbi kar precej.

Skrbi, s katerimi se srečujejo starši novorojenčkov

Pikast obrazek in rdeča ritka

Dojenčki imajo pogosto pike po obrazu, vendar je to le redko nevarno. Včasih imajo majhne, bele pike, ki jih povzročijo hormonske spremembe. Zdravljenje ni potrebno, saj pike v nekaj dneh ali tednih izginejo same od sebe. Če so vnete ali rdeče, jih pustite pri miru, dokler same ne “počijo”.  Zatem jih previdno očistite s hladno prevreto vodo in namažite z antiseptično kremo. Če okužba ne izgine ali se širi, pa se posvetujte s pediatrom.

Plenični osip je navadno posledica amoniaka, ki draži kožo. Zato morate večkrat preveriti, da dojenček pod plenico ni preveč moker. Dojenčkova koža je zelo občutljiva, zlasti na odišavljene in umetne sestavine. Prav zaradi tega včasih rdeče ritke niso posledica mokrih plenic, ampak prevelike količine uporabe čistilnih proizvodov. Kadar se vname ritka, je najbolje, da jo večkrat na dan umivate s toplo prevreto vodo in jo namažete z hladilno kremo. S tem ublažite bolečine in dojenčka zavarujete pred nadaljnim draženjem.

Če se osip širi po vsem telesu, je potreben posvet z izbranim zdravnikom.
Če se osip širi po vsem telesu, je potreben posvet z izbranim zdravnikom. / FOTO: iStockphoto

Prekomerno bruhanje

Bruhanje je pri dojenčkih dokaj običajen pojav. Novorojenčki ne vedo, kdaj so jedli dovolj, zato pogosto sesajo, tudi ko so njihovi želodčki že polni. Odvečna hrana se izloči z bruhanjem. Velikokrat pa bruhajo tudi zato, da bi se znebili odvečnega zraka, ki se nabere v prebavilih. Kadar novorojenček bruha v “loku” in to v prvih 72 urah po rojstvu, pomeni, da ima v želodcu še vedno sluz, ki jo je s seboj prinesel na svet iz maternice. Stvar nima resnejših posledic, pomembno je, da otroka čim prej nahranite in poskrbite, da bo podrl kupček. Kadar se bruhanje "v loku” ponavlja po vsakem obroku, je možno, da ima vaš novorojenček zaporo na izhodu iz želodca. Kadar se zgodi kaj takega, je potrebno zdravljenje. Zapora se imenuje pilorična stenoza in je zelo redka.

Zlepljene očke

Mehurček na zgornji ustnici nastane zaradi sesanja materine prsne bradavice. Mehurček ni nevaren in ga ni potrebno zdraviti. Pustite ga in izginil bo sam od sebe.

Če ima otrok gnojne in zlepljene oči, se je morda pojavil blag konjunktivitis, očesno vnetje. Običajno pride do tega pri novorojenčkih, ki jim med porodom pride v oči plodovnica ali kri. Oči mu nežno obrišite z vato, namočeno v ohlajeno prekuhano vodo ali fiziološko raztopino. Vsako oko je treba očistiti s svežim kosmom vate, da ne zanesete bakterij v drugo oko. Če vnetje ne izgine, nekatere babice priporočajo, da dojenčku kapnete v prizadeto oko nekaj kapljic mleka iz dojke. Vendar je dobro, če se o tem posvetujete z zdravnikom, sploh če uživate kakršna koli zdravila, ki običajno pridejo tudi v melko! Kadar se stanje ne izboljša, vam bo zdravnik predpisal blago antibiotično sredstvo.

Trebušni krči so nekaj povsem običajnega. Dojenčku najbolje pomagate tako, da ga masirate po trebuhu ali hrbtu.
Trebušni krči so nekaj povsem običajnega. Dojenčku najbolje pomagate tako, da ga masirate po trebuhu ali hrbtu. / FOTO: iStockphoto

Suho in “luskasto lasišče”

Najpogosteje se pojavi v prvih mesecih in se imenuje temenice. Imajo jih domala vsi dojenčki in niso nevarne. Na videz so sicer zelo neprijetne, vendar dojenčka ne motijo in ne srbijo. Temenice se lahko razširijo tudi na druge predele telesa, vendar izginejo v nekaj dneh. V lasišče nežno vtrite olje za nego dojenčkov, ki pa naj ne bo parfumirano. Na glavi ga pustite 24 ur, potem pa po kopanju lasišče razčešite z nežnim gostim glavnikom in odstranite luskice.

Kolike

Kadar vaš dojenček veliko joka, pomeni, da je nekaj narobe. Običajno ga zvija v trebuhu in takrat ima kolike ali krče. Ob kolikah dojenčki jokajo zelo glasno, dobesedno kričijo, krčijo noge k trebuhu, nočejo jesti in se ne morejo umiriti. Bolečine lahko zmanjšate tako, da otroka nežno masirate po trebuhu, ali pa si ga oprete na ramo in ga masirate po hrbtu. Kolike velikokrat povzroči tudi hrana, ki jo uživa mati, saj neposredno prihaja tudi v mleko. Zato se v mesecih, ko dojite, izogibajte močno začinjeni hrani.

Zaradi premočnega sesanja dojke novorojenček dobi mehurček (žulj) na zgornji ustnici, ki pa ni nevaren ali boleč.
Zaradi premočnega sesanja dojke novorojenček dobi mehurček (žulj) na zgornji ustnici, ki pa ni nevaren ali boleč. / FOTO: iStockphoto

Dolgi nohti

Novorojenčkovi nohtki so lahko zelo moteči, saj dojenčki veliko krilijo z rokami. Pri tem se dotikajo obraza in se opraskajo. Praske so običajno površinske in dojenčku ne puščajo trajnejših posledic. Običajno so le vnete in rdeče. Da bi se temu izognili, lahko dojenčku kupite posebne rokavičke. S tem njegova svoboda gibanja ne bo ovirana. Rokavičke uporabljajte toliko časa, dokler nohti ne zrastejo toliko, da jih lahko postrižete.

NOVICE

Ogenj razsvetlil nebo nad Parizom, naj se ...

ŠPORT

Ogenj razsvetlil nebo nad Parizom, naj se ...

POP IN

Znanost je izbrala: Anya Taylor-Joy je najbolj ...

TV ODDAJE

Sofia Chernitsyna po Talentih: Moje sanje so še ...

VIZITA.SI

Če pritisnete na nogo in imate luknjo, bi lahko ...

OKUSNO.JE

Kaj je 'cobbler' in kako se pripravi?

ZADOVOLJNA.SI

Tako je kraljica Camilla videti v kopalkah

MOSKISVET.COM

Zato je umrla partnerica Clinta Eastwooda, od ...

BIBALEZE.SI

To morate storiti ob izpadu trme - tudi, če je ...

CEKIN.SI

Koliko gotovine bi morali imeti za morebitne ...

DOMINVRT.SI

Tako prikupne, a zelo nevarne

VIZITA.SI

7 razlogov, zakaj bolijo jetra