Vprašanje
Spoštovani,
Pozdravljam tole obliko pomoči oz. svetovanja prek svetovnega spleta.
Zdaj pa kar k vprašanju, oz. najprej k opisu stanja. Star sem 26 let, visok 185 cm, težak 72 kg.
Kmalu bo 5 let tega kar sem si poškodoval desno koleno - izpah pri udarcu ob igranju košarke. Pri artroskopiji je bila najdena kontuzija hrustanca na pogačici, poškodavan in nato parcialno odstranjen madialni meniskus, najdena je bila tudi lezija LCA. Koleno je bilo naknadno s fiziatrijo ponovno popolnoma gibljivo. Od takrat imam težave le pri dvigu noge v skrčenem položaju. Če recimo sedim na zadnjici in želim dvigniti le rahlo pokrčeno nogo to ne gre. Nogo moram popolnoma iztegniti, 'zategniti' stopalo nazaj, in šele tedaj lahko nogo dvignem - a ne brez bolečin. Vendar to ni tolikšen problem.
Bolj me moti, da me to koleno (desno) boli pri hoji navkreber. Hoja po stopnicah ni problem, težavna je hoja že po rahlo vzpenjajočem se terenu ali cesti. Zanimivo - levo koleno pa me boli pri hoji navzdol. Navadno hodim zelo hitro, s precej dolgim korakom. Noge pa imam rahlo na X.
Sicer resno rekreativno kolesarim, pozimi pa hodim. Tečem pa zelo težko, oz. z bolečinami.
Te težave sem sicer že večkrat omenil ortopedom in travmatologom, a še nikoli nisem dobil pravega odgovora. Problem bolečih kolen je v 40. številki priloge Dela - Polet izpostavil tudi dr. sc. Bojan Knap, dr. med, a tudi brez odgovora. Je na problem možno natančno odgovoriti?
Hvala lepa,
Uroš Šuštar
Odgovor
Pri obrabi kolen je tezavna hoja navzdol, ker je takrat koleno najbolj obremenjeno. Tezave pri hoji navkreber pa so netipicne. S pregledom bi bilo potrebno oceniti koliko je koleno zaradi pretrganja vezi nestabilno in ali gre za morebiti na novo nastalo poskodbo meniskusa. Preko pisma vam bolj natancnega odgovora zal ne morem podati. Lep pozdrav.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV