Družina in odnosi
/ Arhiv člankov
Poletje brez urnika: pomen celostnega počitka za otroke in starše
Ko se ob koncu šolskega leta zvrstijo še zadnje obveznosti, ocenjevanja in zaključne prireditve, si marsikateri starš želi samo eno – začetka poletnih počitnic. "Končno bo konec za nekaj časa," se sliši iz ust marsikaterega starša in otrok, a ko se prvi počitniški dnevi začnejo, se v misli že prikradejo novi projekti - izleti, tabori, plavalni tečaji, poletne delavnice, novi urniki, usklajevanja...

Prvič narazen: Kako otroka pospremiti na tabor ali morje brez stresa
Poletni tabor ali počitnice ob morju brez staršev so za otroka velik mejnik – in za starše pogosto čustven preizkus. Medtem ko otroci z radovednostjo stopajo v svet samostojnosti, starše lahko preplavijo skrbi, dvomi in občutek praznine. A prav izkušnje, kot so tabori in letovanja, otroku omogočajo rast na področjih, kot so pogum, samostojnost in socialne veščine. Kako torej pripraviti otroka – in sebe – na obdobje, ko nista skupaj, da bo ločitev čim manj stresna in izkušnja čim bolj dragocena?

Zakaj se otrok v javnosti vede drugače kot doma? Psihološka razlaga, ki vam bo odprla oči
Ste opazili, da je vaš otrok v šoli ali kjerkoli zunaj priden, umirjen in spoštljiv, doma pa nestrpen, čustveno razrvran ali celo agresiven? Če ste se kdaj vprašali, zakaj vaš otrok "nori" samo doma, niste edini. Mnogi starši se znajdejo pred tem navidezno nelogičnim vzorcem vedenja. Psihologi poudarjajo, da gre pogosto za normalen – celo zdrav – pojav.

Varstvo vnukov po upokojitvi: kdaj reči ne in zakaj je to zdravo
Upokojitev naj bi bila čas počitka, sprostitve in uživanja v življenju – čas, ko se končno lahko posvetimo sebi. A za mnoge starejše starše, predvsem babice, se ta faza spremeni v novo obliko službe: postanejo redne varuške svojih vnukov.

Mama zaradi 'nedolžne šale' tašči prepovedala stik z vnukom
Mlada mama iz Nove Zelandije je na spletu delila svojo izkušnjo, zaradi katere je tašči doživljenjsko prepovedala stik z vnukom. Povod? Ena sama "šala", ki je njenega sedemletnega sina povsem prestrašila in ga razvojno vrnila korak nazaj.

Te 3 otroške travme lahko vplivajo na vaše odraslo življenje – kako jih prepoznati?
Otroštvo oblikuje našo osebnost in vpliva na naše življenje. Na žalost lahko izkušnje iz otroštva pustijo dolgotrajne posledice, ki se kažejo v odrasli dobi, kar pogosto pripelje do psiholoških težav. Psihologi izpostavljajo tri najpogostejše čustvene travme iz otroštva, ki se pogosto pojavljajo na terapijah.

Obupana mamica na forumu: Tašča mi spodkopava avtoriteto pri otrocih
Ko tašča postane "druga mama" in brez omejitev razvaja vnuke, starša hitro izgubita svojo vzgojno moč. Na slovenskem spletnem forumu se je tako oglasila obupana mamica, ki ne ve več, kaj storiti.

Razjarjena mati obsojena na 20 mesecev zapora, ker je sina udarila s ponvijo
Mati iz Bradforda je bila obsojena na 20 mesecev zapora, potem ko je napadla svojega najstniškega sina in ga dvakrat udarila v obraz s ponevjo. Incident, ki je povzročil resne poškodbe mladeniču, se je zgodil, potem ko se je sin odločil, da se izseli iz hiše, a se je vrnil, da bi pobral nekaj svojih stvari.

Če ste stari med 55 in 75 let, teh stvari ne smete dati otrokom (ne glede na prošnje)
Upokojitev odpira novo poglavje v življenju, ki vpliva ne le na nas, ampak tudi na naše odnose z otroki. Počasi se zdi, kot da smo čakali na to svobodo: ni več nuje po odhodu v službo, lahko dlje spite in uživate v tišini ob branju knjige. A nenadoma postanemo nevladni družinski pomočniki. Zdi se, da smo zdaj rezervni sklad, varuške in ramena za jokanje.

Kako prepoznati, da vas lastni otroci izkoriščajo? Preverite te znake
Starševstvo je neprecenljiv dar, vendar prinaša tudi odgovornost, ki je pomembna z obeh strani. Ko otroci ne izkazujejo ljubezni, skrbi ali spoštovanja, je ključno, da zaščitite sebe in ohranite notranji mir. Prepoznati, da vas lastni otroci izkoriščajo, je lahko boleče, vendar je bistveno, da se zavedate, kdaj njihovo vedenje ogroža vaše dostojanstvo, finančno varnost in čustveni mir.

Izguba otroka – kako se soočiti z eno najtežjih življenjskih izkušenj?
Žalovanje po izgubi otroka je lahko dolg in izjemno zahteven proces. Morda ste že slišali za tako imenovane faze žalovanja. Resnica je, da so te faze sicer pogoste reakcije na izgubo, vendar vsak človek žaluje drugače – še posebej, ko gre za izgubo otroka.

Nezdrava družinska dinamika in njen vpliv na otroke
Družinska dinamika močno vpliva na razvoj posameznika. Vsaka družina ima svojo strukturo, kjer se prepletajo odnosi, vloge, vedenjski vzorci in komunikacija. Ti elementi skupaj ustvarjajo družinsko klimo, ki je lahko zdrava ali nezdrava. Pogosto se dinamika prenaša med generacijami – navade, vrednote in celo nerazrešeni konflikti izvirajo iz preteklosti. Zdravi odnosi spodbujajo otrokovo pozitivno samopodobo, čustveno varnost in socialne veščine, medtem ko nezdravi vodijo v negotovost, tesnobo in pomanjkanje zaupanja.

Velike slovenske družine: Kako skrbijo za pet in sedem otrok?
V Sloveniji živi približno 600 tisoč družin, a le manj kot desetina ima pet ali več otrok. Ekipa 24UR Fokus je tik pred prazniki obiskala dve izjemni družini, ki izstopata iz slovenskega povprečja: devetčlansko družino Perak Bosančić iz Grosuplja in sedemčlansko družino Kosi iz Ormoža.

Skrivnosti materinstva - 10 stvari, ki jih otroci ne vedo o svojih mamah
Ko postaneš mama, se v tvojem življenju zgodi veliko sprememb. Mnoge stvari, ki so bile prej del tvoje vsakodnevne rutine, postanejo neizrečene in pogosto ostanejo skrivnost. Te skrivnosti so tiste, ki jih tvoji otroci morda nikoli ne bodo izvedeli – a bi jih morda morali. Tukaj je seznam 10 stvari, ki jih otroci ne vedo o svojih mamah in zakaj so ti skriti trenutki materinstva pomembni.

Starši po svetu: Zanimivi in nenavadni vzgojni pristopi
Te tradicije so na prvi pogled morda nenavadne ali čudne, a za ljudi, ki jih živijo, so povsem normalne. Vsaka izhaja iz edinstvene kulture, vrednot in stoletij znanja, ki se prenaša iz roda v rod.

Kako država podpira družine: Vodnik po pravicah in prejemkih
V Sloveniji so družine upravičene do različnih pravic in prejemkov, ki so zasnovani za podporo njihovemu finančnemu blagostanju, usklajevanju dela in družinskega življenja ter zagotavljanju dobrega počutja otrok.

Kakšna je razlika med deljenim in skupnim skrbništvom?
Ločitev skoraj nikoli ni preprosta, saj se redko zgodi, da bi se po razvezi odnosi uredili sami od sebe, enostavno in brez zapletov. Ampak v nekaterih primerih se starši vseeno uspejo dogovoriti, včasih tudi za deljeno skrbništvo. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Najlepše misli o babicah
Babice so tiste edinstvene osebe v naših življenjih, ki nas varujejo, negujejo in imajo rade. Preberite si nekaj najlepših svetovnih misli o babicah.

Lepe misli in verzi za materinski dan
25. marca praznujemo materinski dan in takrat je resnično edino prav, da objamete svojo mamo, jo poljubite in ji na glas poveste, da jo imate radi in da ste ji hvaležni za vse. Če ji boste podarili kakšno malenkost, jo lahko opremite s srčnim sporočilcem.

"Očitno živite v mamini hiši. A ji plačujete najemnino?"
Na družbenih omrežjih je uporabnica postavila vprašanje o tem, kako ločiti stroške v družinski hiši, kjer zgoraj živi s svojo družino, spodaj pa mama. To vprašanje je sprožilo množico različnih odzivov, med katerimi so bili tako zagovorniki enostavne delitve stroškov kot tudi tisti, ki so bili šokirani nad idejo, da bi mama plačevala za stroške, kljub temu, da svojim otrokom omogoča bivanje v svojem domu.